Pasja do personalizacji
Historia Jessiki
Kiedy pokazuję innym wartość inkluzywnej technologii, wkładam w to całe serce.
w ramach programu Apple Initiatives
Question: Co ukształtowało Twoje myślenie o dostępności? Answer: Możliwe, że pierwszy wpływ wywarł na mnie dziadek. Był pracowitym i bardzo samodzielnym rolnikiem, który wychował troje dzieci. W miarę jak dorastałam, zaczęłam zdawać sobie sprawę, że ludzie postrzegają go inaczej niż ja – mówili o jego „niepełnosprawności”. Spytałam mamy: „Na czym polega niepełnosprawność dziadka?” Wiedziałam, że ma jedną rękę, ale to on nauczył mnie wiązać buty, więc dla mnie po prostu niektóre rzeczy robił inaczej. Question: Dzieci mówią, jak jest. Answer: To prawda. Później u mojego młodszego brata zdiagnozowano trudności w uczeniu się i to ja pomagałam mu poradzić sobie z tym wyzwaniem.
Question: Jak wykorzystałaś te doświadczenia w pracy w Apple? Answer: Pełniłam inną funkcję, gdy dotarły do mnie inspirujące historie o zespole zajmującym się ułatwieniami dostępu. Zobaczyłam, ile Apple robi na tym polu, i wiedziałam, że chcę brać w tym udział.
To była okazja, by rozpowszechniać wśród klientów biznesowych wiedzę o ułatwieniach dostępu wbudowanych w produkty Apple.
Question: Brzmi jak coś więcej niż kariera – jak powołanie. Answer: To prawda, zawsze z pasją podchodziłam do tej pracy. Obecnie obejmuje ona informowanie przedsiębiorstw, z którymi współpracujemy, o potencjale ułatwień dostępu. Naprawdę dostrzegają pozytywny wpływ inkluzywnej technologii na produktywność.
Question: Jak im go pokazujesz? Answer: Ludzie są najbardziej produktywni, kiedy technologia, której używają, jest dostosowana do ich stylu pracy. Taka personalizacja umożliwia wszystkim wykonywanie obowiązków najlepiej, jak potrafią. Łatwiejszy dostęp to tak naprawdę personalizacja. Question: W jakim sensie? Answer: Wszystkie produkty Apple mają wbudowane ułatwienia dostępu. Na przykład kiedy konfigurujesz Maca, wybierasz aplikacje, rozmiar czcionki, ustawienia Siri i tak dalej. Jeśli masz ograniczoną sprawność ruchową, możesz obsługiwać kursor na ekranie komputera za pomocą funkcji Sterowanie głosowe lub używając mimiki czy mrugania.
Question: Różni ludzie mają różne potrzeby. Answer: Zgadza się. Trzeba też pamiętać, że wraz z wiekiem zmieniają się nasze możliwości. Question: Możemy potrzebować okularów. Answer: Pewnie, może się nam pogorszyć wzrok, słuch, sprawność ruchowa itd.
Wszyscy pewnie będziemy kiedyś potrzebować technologii asystujących. Jak to powiedział poeta: Zestarzej się przy mnie – najlepsze dopiero
się zdarzy.
Question: Szerzenie świadomości musi dawać satysfakcję. Answer: Miło jest, kiedy przedsiębiorstwa dostrzegają te korzyści, ale dla mnie największą nagrodą są historie ludzi, którym personalizacja produktów pomaga zmieniać życie na lepsze.
Question: Jak poznajesz takie historie? Answer: Jesteśmy w kontakcie ze społecznością osób z niepełnosprawnościami. Prowadzimy nieraz piękne, szczere rozmowy. Użytkownicy pomagają mi lepiej zrozumieć funkcje, które wpływają na ich życie, a ja mogę przekazać te spostrzeżenia zespołom odpowiedzialnym za produkty i usługi.
Zbudowaliśmy z tą społecznością wiele wspaniałych relacji. Im więcej słuchamy, tym więcej się dowiadujemy.